> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.lalamy.sk/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Úvod do sveta Soitec a Siltronic
- URL: https://www.lalamy.sk/uvod-do-sveta-soitec-a-siltronic/
- Published: 2026-10-25T13:51:35.000Z
- Updated: 2026-10-25T13:51:35.000Z
- Author: LALAMY
- Tags: akcie

Siltronic AG a Soitec SA sú významní výrobcovia polovodičových substrátov, ale pôsobia v odlišných segmentoch. Siltronic (Nemecko, súčasť Wacker Chemie) vyrába čisto monokryštalické kremíkové wafre (8″ a 12″, polerované i epitaxiálne) pre čipy v PC, smartfónoch, priemysle a elektrických autách. Soitec (Francúzsko) je líder v inžinierskych substrátoch typu SOI (RF-SOI, FD-SOI, Power-SOI, Photonics-SOI, SmartSiC, atď.), ktoré zlepšujú výkon čipov pre rádiové moduly, automobilový radar, fotoniku a AI infraštruktúru. Zatiaľ čo Siltronic dodáva wafre veľkým výrobným spoločnostiam (infineon, Samsung, TSMC…), Soitec zásobuje okrem elektronického priemyslu aj hyperskálové dátové centrá (95 % trhu s silíciovými fotonickými čipmi) a automobilky (radary LiDAR). Obe firmy tvrdia, že ich produkty sú určené prevažne pre civilné aplikácie; ich wafre sa používajú v komunikačných systémoch a obrane, ale žiadne verejné zdroje neuvádzajú špecifické vojenské zbraňové systémy, v ktorých by boli použité.

Finančne Siltronic (obr. 2025: \~1,5 mld. € tržieb) vykazuje poklesy (2026 očakáva mierny medziročný pokles tržieb) v dôsledku oslabenia USD, klesajúceho dopytu po 200 mm wafroch a tlaku na ceny mimo dlhodobých kontraktov. Soitec (obr. 2023: \~1,1 mld. €) naopak rástol vďaka prudkému nárastu objednávok na fotonické SOI wafre. Vlastnícka štruktúra Siltronic je koncentrovaná – Wacker Chemie drží po poslednom predaji 15 % akcií (pôvodne \~31 %), Taiwan GlobalWafers \~13 % (takmer odkúpená ponuka zblokovaná v r. 2022), zvyšok je voľný obchod. Soitec má \~61 % free float; hlavní akcionári sú štátni investori Bpifrance (\~10,3 %), japonská NSIG (\~10,3 %), CEA Invest (\~7,3 %) a BlackRock (\~8,9 %).

![](https://storage.ghost.io/c/8f/f6/8ff6a1af-750f-450c-837e-deb06550d089/content/images/2026/10/V--robn---tok-polovodi--ov-Soitec.png)

/

## Soitec SA

Soitec SA je francúzska spoločnosť špecializujúca sa na inovatívne polovodičové podložky (substráty) pre segmenty mobilných komunikácií, automobilový priemysel, priemysel internetu vecí a cloudové AI systémy. Medzi jej kľúčové produkty patria RF-SOI a FD-SOI podložky pre rádiové moduly v smartfónoch a IoT zariadeniach, Power-SOI a SmartSiC™ (GaN na SiC) pre výkonovú elektroniku (najmä elektrické vozidlá), a Photonics-SOI pre optické prenosy dát vo vysokorýchlostných dátových centrách. Spoločnosť investuje do výskumu – má takmer 4 800 aktívnych patentov – a v roku 2025/2026 dosiahla tržby \~600 mil. €. Soitec nemá priamych vojenských kontraktov ani nevyrába zbrane (jej výrobky sa však môžu nepremýšľateľne uplatniť v prvkoch elektroniky používaných v obranných systémoch).

### 1\. Podnikateľský profil a produktové segmenty

Soitec vyrába „navrhnuté substráty“ (engineered substrates) na báze kremíka a nitride, ktoré zvyšujú výkonnosť polovodičových čipov. Hlavné produktové platformy sú: RF-SOI (pre mobilné RF/5G obvody), FD-SOI (pre nízkonapäťové logické obvody), Power-SOI (pre vysokonapäťové výkonové čipy), POI (Piezoelectric On Insulator pre MEMS snímače), RF-GaN (pre vysoko-frekvenčné aplikácie), SmartSiC™ (GaN na kremíkovej karbide, najmä pre silové tranzistory v EV), Photonics-SOI (pre optické konektory a LiDAR) a niekdajší Imager-SOI (3D senzory, v postupnom fáze ukončenia). Produkty sú vyrábané vo vlastných čistých priestoroch v Bernine (F), Singapure, Číne, Japonsku, USA a ďalších.

| Produktový segment       | Typy a využitie                                               |
| ------------------------ | ------------------------------------------------------------- |
| RF-SOI                   | Pasívne a aktívne RF obvody v smartfónoch a 5G anténach       |
| FD-SOI                   | Energeticky efektívne logické obvody (napr. IoT, mobilné SoC) |
| Power-SOI / PowerFZ      | Výkonové čipy (napr. meniče pre EV, IGBT, prúdové senzory)    |
| SmartSiC™ (GaN/SiC)      | Tranzistory GaN na SiC pre vysokovýkonové aplikácie (EV, UPS) |
| Photonics-SOI            | Optické prepojenie dátových centier, 3D imaging a LiDAR       |
| POI (Piezo-On-Insulator) | Piezoelektrické MEMS zariadenia                               |
| Imager-SOI (ukončenie)   | 3D senzory (do r. 2025 vyprázdňované, Q1 2026 už bez príjmu)  |

### 2\. Koncové trhy a aplikácie

Soitec cieli na tri hlavné trhy: Mobilné komunikácie (smartfóny, tablety – väčšina príjmov z RF-SOI pre anténne filtračné a strieborné pasívne obvody), Automobilový/priemyseľný sektor (elektrické vozidlá, solárne invertory – výkonové polovodiče z Power-SOI a SmartSiC™), a Edge a Cloud AI (dátové centrá, 5G siete – Photonics-SOI a FD-SOI pre AI procesory a optické moduly). V FY2025 tvorili mobilné komunikácie \~61 % tržieb, auto/industriál \~15 % a Edge/Cloud AI \~24 %. Produkty Soitec nenesú štítok „vojenské“, avšak technológie ako GaN/Wafer SOI sa všeobecne používajú v obranných systémoch (napr. GaN v radarových prijímačoch a výkonových zosilňovačoch). 

### 3\. Hlavní zákazníci a zmluvy

Soitec uvádza, že spolupracuje s poprednými výrobcami čipov a komponentov (napríklad STMicroelectronics, NXP, GlobalFoundries, Simgui atď.), ktorí využívajú SOI technológie a iné substráty v svojich výrobkoch. Konkrétni zákazníci a podiely sa zverejňujú len zriedka; z analytických odhadov a tlače vieme, že mobilný segment (\~60 % tržieb) je závislý od veľkých výrobcov RF front-end čipov pre smartfóny, a automobilový segment od výrobcov výkonových polovodičov (ST, ON Semiconductor apod.). Najnovšie Soitec uviedla, že uzatvára dohody o rezervácii kapacity (Capacity Reservation Agreements) s viacerými zákazníkmi v oblasti Photonics-SOI – cieľom je pokryť vyše 80 % očakávanej výroby pre dátové centrá. Prípadne má spoločnosť strategické partnerstvá (napr. s CEA/Leti, STMicro, Sony pre FD-SOI) či akvizície (ako vstup X-Fab na využitie Smart Cut technológie). Žiadne konkrétne zmluvy na „vojenské projekty“ však dostupné nie sú.

| Zákazník / partner               | Segment                | Komentár                           |
| -------------------------------- | ---------------------- | ---------------------------------- |
| STMicroelectronics               | Mobilné, Fotónika      | Spolupráca na 22FDX a fotonike     |
| NXP (NSIG Sunrise)               | Mobilné RF, Sig. Power | Hlavný partner pre RF-SOI          |
| GlobalFoundries (ST licence)     | Mobilné FD-SOI         | Používa FD-SOI v IoT/5G čipoch     |
| Singuil (Čína)                   | Mobilné RF             | Licencia RF-SOI, výroba SOI wafrov |
| Ostatní (napr. ON Semi, Cypress) | Auto (GaN/SiC)         | Potenciál pre SmartSiC v EV        |

Zdroj: analýza Soitec produktov a trhu, finančné správy.

### 4\. Rozdelenie tržieb podľa regiónov a koncentrácia zákazníkov

Soitec má globálne zastúpenie, no veľký podiel výroby smeruje do Ázie (vybavenie prémiových čínskych a taiwanských firiem). Presné rozdelenie tržieb Soitec nezverejňuje, avšak vzhľadom na orientáciu na smartfóny a čipy pre čínsky/TAIWAN trh a výrobu v Singapure sa predpokladá výrazná ázijská váha. V priebehu roka 2024/25 boli pritom segmenty RF-SOI a auto čiastočne tlmené spomaleniami trhu (75 % tržieb z RF-SOI/pre mobil a auto). Koncentrácia odberateľov je mierna – žiadny zákazník nie je verejne uvedený >10 % tržieb, čo naznačuje diverzifikáciu medzi viacerých veľkých výrobcov čipov.

Soitec má silné hospodárske vyhliadky v najbližších rokoch. Po prudkom raste tržieb v segmente fotoniky a RF-SOI spoločnosť zaznamenala v roku 2023 čistý zisk \~233 mil. €. Management na jeseň 2026 potvrdil, že takmer všetci strategickí zákazníci z AI a telecom sektoru mali ukončené rokovania (s dokončením zmlúv do konca roka). Akcie Soitec (SOI.PA) v roku 2026 výrazne posilnili (okolo 4-násobok) práve vďaka fotonike. Firma hlási, že neplánuje rýchle zvyšovanie investícií (nové fab až okolo 2029) a ani potrebu vstupovať na burzu ďalším kapitálom – namiesto toho reinvestuje cash z kontraktov do rozširovania existujúcich liniek. Dividendy Soitec sú konzervatívne (výplatná politika \~20–30 % zisku); ročná dividenda je pritom nižšia ako u konkurentov, ale akcionárom sú kompenzované rastom ceny a akvizíciami (napr. firmu Suxface Labs pre fotonické aplikácie).

### 5\. Soitec – prehľad a portfólio

Soitec SA (Bernin, Francúzsko) sa od počiatku špecializuje na inžinierske substráty a hlavne na technológiu SmartCut® pre SOI (silicon-on-insulator). Kľúčové produktové línie sú RF-SOI (pre mobilné RF moduly), FD-SOI (plne vybitá logika s nízkou spotrebou pre IoT a autoelektroniku), Power-SOI/SmartSiC (substráty pre výkonové a SiC aplikácie) a Photonics-SOI (pre optickú komunikáciu v AI infraštruktúre). Soitec vlastní tiež riešenia pre MEMS-SOI, obrazové senzory (Imager-SOI), a ďalšie špecializované substráty. Sám vyrába 200 mm a 300 mm SOI waferov vo svojich závodoch vo Francúzsku (aj na Slovensku v Predátiane) a spolupracuje so Simgui na 200 mm SOI line pre Čínu.

Soitec dominovalo trh fotonických substrátov pre dátové centrá – podľa UBS má \~95 % trhového podielu v tejto vysoko rastúcej oblasti. Na konci leta 2026 generálne riaditeľ Laurent Remont oznamoval, že firma uzavrela rezervácie kapacít s viacerými zákazníkmi AI optiky (viac ako 10, pokrývajúc \~80 % kapacity) formou multi-ročných kontraktov s vkladom (depozitom). Typický scenár: zákazníci zaviažu objem vyrábaných wafrov, zaplatia vklad, a pri splnení objednaného množstva sú im financie navrátené. Takto Soitec zaistil finančne „skin in the game“ pre svoje zákazníky a zafixoval si ceny na ďalšie roky (viac detailov je nepotvrdených verejne). Firma zároveň uvádza, že na úväzku má dávky pre všetkých významných záujemcov, a na nové kapacity (novú fabriku) nespolieha, plánuje rozšíriť existujúce priestory (Francúzsko, Singapur) pre rast do roku 2029.Soitec je výrobca hardvérových substrátov; nevykonáva masívne zberanie dát ani neprevádzkuje platformy založené na údajoch. Zdroje dát pre rozhodovanie získava z vlastného výskumu a spätnej väzby od zákazníkov. Pán klasický „data moat“ tu neexistuje – konkurenčné výhody Soitec sú vo výskume, technológiách a patentoch, nie v databázach.

### 6\. Konkurenčné výhody oproti konkurencii

Soitec zdôrazňuje unikátnu Smart Cut™ technológiu (kooperatívne patentovaný proces pre výrobu SOI wafrov) a svoje rozsiahle patentové portfólio (\~4 800 patentov), ktoré jej umožňuje výrobu substrátov s vysokým výkonom (napr. veľmi tenké a čisté vrstvy pre fotoniku či vysokonapäťové čipy). Výrobný know-how a špecializácia na nové segmenty (Photonics-SOI, SmartSiC) patria k jej príčinám odlíšenia. Silnou stránkou je tiež postavenie vo Francúzsku (zázemie štátneho kapitálu – BPI) a dostupnosť vlastných výrobných kapacít (v Berline a Singapure).

Na porovnanie: hlavnými konkurentmi sú veľkí svetoví hráči vo výrobe waferových substrátov, napríklad Shin-Etsu (Japonsko) či GlobalWafers/SAS (Tchajwan) – tí však primárne vyrábajú „obyčajné“ kremíkové pláty. Shin-Etsu tiež vyrába SOI (po fúzii s pôvodným JV), ale Soitec si udržiava technologický náskok v niektorých nových aplikáciách. V segmente SiC čipov spĺňa Soitec partnerstvo so ST a IDMs zatiaľ len pomalú adopciu (ďalší hráči ako ON Semiconductor či nové čínske firmy vstupujú do GaN/SiC).

| Spoločnosť             | Kľúčové produkty                                   | Silné stránky (výhody)                                                            | Poznámky                                     |
| ---------------------- | -------------------------------------------------- | --------------------------------------------------------------------------------- | -------------------------------------------- |
| Soitec (FRA)           | RF-SOI, FD-SOI, Power-SOI, SmartSiC, Photonics-SOI | Špeciálne technológie (Smart Cut™), 4 800 patentov, vedenie v inováciách (5G, AI) | Výborná marža, vysoké R&D investície         |
| Shin-Etsu (JPN)        | Polished wafers 300 mm, SOI wafers                 | Najväčší objem výroby 300 mm, stabilné financie, dlhodobá reputácia               | Masívna prevádzková sila, širší sortiment    |
| GlobalWafers (TW)      | Polished wafers 200/300 mm                         | Rozsiahle ázijské kapacity, výhodné náklady                                       | Výrazný rast, úsilie o prevzatie Siltronic   |
| ON Semiconductor (USA) | SiC, GaN wafer sublots (po akvizícii GT)           | Silné v EV trhoch, globálna prítomnosť                                            | Aktívne investuje do SiC/GaN (napr. GTAT)    |
| CRRC Luoyang (CN)      | SiC wafers                                         | Štátna podpora, nízke náklady                                                     | Cenová konkurencia, budovanie kapacít v Číne |

Vlastný prehľad na základe obchodných správ a analýz; uvedené informácie sú orientačné.

### 7\. Dôvody poklesu ceny akcie (-30 % za rok)

Kurz akcie Soitec za posledný rok prudko klesol (≈ –30 %). Hlavné dôvody sú znepokojujúce trendy v dopyte a vysoké zásoby u odberateľov: Citi Research v júli 2025 znižoval odporúčanie na „predaj“, poukazujúc na prebytok zásob v RF-SOI segmente (14-mesačný inventár versus 6–9 mesiacov normálu) a výrazné spomalenie v smartfónoch a elektromobilite. Soitec predpovedalo takmer stagnáciu smartfónov do roku 2026 a pokles tržieb z elektrických vozidiel až o 45 % v FY2026\. Oddialenia v adopcii EV brzdili rozvoj SmartSiC, navyše konkurencia v silikón-karbidových substrátoch (najmä čínska) tlmila ceny. Aj keď Soitec v segmente Edge/Cloud-AI (Photonics-SOI) vidí rast, celkový sentiment zostal negatívny – analytici preceňovali rýchlosť zotavenia podľa Photosonics a príliš dôverovali legacy produktom. Hospodárske výsledky za FY2025 zodpovedali nižším očakávaniam (tržby –9 %, čistý zisk –19 %) a vedenie stiahlo dlhodobé ciele (tzv. „Guidance“) – namiesto ročného prognózy vyhlásilo len kvartálne smerovanie.

### 8\. Riziká a obavy trhu do budúcnosti

Medzi hlavné riziká patria ďalšie ochladenie dopytu v kľúčových segmentoch (smartfóny, auto), prebytok výrobnej kapacity u zákazníkov a tlak na ceny. Zvyšujúca sa konkurencia – najmä v segmente SiC/GaN (zatiaľ hlavne čínski hráči) a nové technológie – môže znížiť marže Soitec. Makroekonomické faktory (globálne spomalenie, geopolitika) tiež ovplyvňujú investície do elektroniky. Obavy sú aj z možného predlžovania dĺžky životných cyklov smartfónov alebo prehustenosti trhu (napr. 5G už do veľkej miery rozvinuté). V rámci interných rizík je to vysoké zadlženie klientov (nutnosť skracovať zásoby) a možná spomalená adopcia nových produktov (dlhé obdobia kvalifikácie SmartSiC).

### 9\. Vyjadrenia manažmentu a strategické smerovanie

CEO Laurent Rémont v tlači pripomína silné “technologické megatrendy” (5G, elektromobilita, AI) a vedomú diverzifikáciu portfólia. Spoločnosť plánovala rásť po ukončení problémov (napr. ukončenie produkcie Imager-SOI a útlm auto-segmentu v Q1’26). V Q4 2025 oznámila udržanie investícií do R&D a inovácií, a krátila dlhodobé výhľady. V septembri 2026 vydala aktualizovaný výhľad, kde rapídne zvýšila očakávaný rast Photonics-SOI (Q2’27 medziročný +50 %) vďaka novým multi-ročným zákazníckym zmluvám, zatiaľ čo zvyšok biznisu zostáva „stabilne nejasný“. Manažment hovorí o „pevnom základe“ a vízii ďalšieho rastu s obnovou trhov.

### 10\. Dividendy a výhľad do budúcnosti

Soitec tradične reinvestuje väčšinu ziskov do kapitálových výdavkov a výskumu. Dividendy nie sú v posledných rokoch významné; spoločnosť neoznamovala stabilnú dividendu za rok 2025 (po významnom medziročnom poklese zisku). V strednodobom horizonte chce firma „reinvestovať späť do rastu“ – vybudovať výrobné linky, najmä na Photonics-SOI a SmartSiC. Investorom tak odporúča očakávať zameranie na hodnotovú reinvestíciu, nie výplatu ziskov.

### 11\. Zakladatelia, insideri a vlastníctvo

Spoločnosť Soitec založili Andre-Jacques Auberton-Hervé a Jean-Michel Lamure v roku 1992\. Významnými akcionármi sú francúzske štátne investičné fondy a technologické skupiny: BPI France (10,35 %), firma NSIG Sunrise SARL (10,35 %, viazaná na vlastníkov NXP) a CEA Investissement (7,3 %). Zhruba 61 % akcií je voľný obchod (free float). Ťažiskové vlastné podiely “zakladateľov” formálne nie sú zverejnené, ale zakladateľ Auberton-Hervé v r. 2024/25 odišiel z predstavenstva a akcionársky podiel už nespomína ani stanovy firmy. Rastúce investície majú Onsemi/GT Investícia, BlackRock (8,91 %) a menšie podiely (Shin-Etsu len 0,63 %).

### 12\. Reakcie na konkurenciu a investičné scenáre

Proti konkurencii Soitec reaguje ďalším rozšírením produktového portfólia a rámcovými zmluvami so zákazníkmi (napr. multi-ročné kapacitné rezervačné zmluvy v Photonics). Firma buduje kapacity na rastúcich trhoch (expanzia 300mm linky v Singapure pre Photonics) a intenzívne spolupracuje s vývojármi čipov (napr. CEA/LETI alebo TSMC na FD-SOI) pre špecializované aplikácie. Do budúcna vidí Soitec základné predpoklady rastu: návrat k 5‑7 % ročnému rastu spotreby waferov v roku 2026 vďaka AI, a rozhodne príležitosť v segmente “Photonics” (optických senzorov) a IoT.

- Bull case: Ak AI a dátové centrá naozaj rozbehnú prudký rast, dopyt po Photonics-SOI a výkonných čipoch stúpne – Soitec by výrazne využil svoje výrobné linky (osočí spoločnosť s vysokými maržami a rýchlejším rastom). Úspech SmartSiC (prijatie GaN v EV/invertoch) by otvoril nový silný trh. Pozitívne kroky managementu (kapacitné zmluvy, partnerstvá) by potvrdili rastový scenár.
- Base case: Trh sa pomaly zotavuje; so spomalením cyklu smartfónov a EV, Soitec zaostáva ale drží si klientov v Edge a postupne uvoľňuje zastaralé produkty (imager SOI). Ak inovácie (Photonics, Power-SOI) zamerajú tržby na rastúce segmenty, firma dorovnácie predošlé ambície (mierny ročný rast, stabilné marže okolo 30–35 % EBITDA).
- Bear case: Pokračujúce nahromadenie zásob a nízky dopyt stlačí ceny ďalšieho portfólia (RF-SOI, Power-SOI). Rýchlosť zavádzania GaN (EV) a Photonics by ostala nižšia ako očakávané, čo znamená, že Soitec nevyužije naplno plánované investície. Konkurencia (najmä čínske firmy v SiC/GaN) udrie cenami, marže klesnú. Firma by zostala v zotrvačnosti, bez dividend, a mohla by byť premenovaná na subjekt v hľadáčiku špekulantov až časom sanovaných pri lepších podmienkach.

Zdroje: oficiálne finančné správy Soitec, analytické články, web Soitec.

![](https://storage.ghost.io/c/8f/f6/8ff6a1af-750f-450c-837e-deb06550d089/content/images/2026/10/silo.webp)

## Siltronic AG

Siltronic AG je nemecký výrobca čistých kremíkových wafrov (do 300 mm) pre polovodičový priemysel. S dedičstvom Wackeru patrí medzi svetových líderov vo výrobe wafrov (polished i epitaxial) a špecializovaných produktov (FZ, PowerFZ, HIREF). Siltronic vo svojich závodoch (Nemecko, Singapore, USA, Japonsko) dodáva wafre popredným výrobcom čipov pre dáta aj výkonové aplikácie (pamäte, procesory, EV, obnoviteľné zdroje). V roku 2025 dosiahla tržby 1,346 M € (–4,7 % r/r), s výrazným dopadom slabého dolára a uzavretím 150 mm linky. Jeho wafre sa používajú v čipoch, ktoré môžu byť súčasťou obranných systémov (napr. elektronika dronov, vojenská komunikačná technika).

### 1\. Prehľad podnikania a produktové segmenty

Siltronic vyrába hyperčisté kremíkové wafre od priemeru 200 mm po 300 mm pre aplikácie vrátane pamätí, logických obvodov a výkonových modulov. Má tri hlavné produktové línie:

- Polished wafers (polírované pláty): monokryštály metódou Czochralski (CZ) alebo FZ, s presným dopovaním (B, P, Sb, As) pre široké použitie v CMOS technológiách.
- Epitaxial wafers (EPI): tzv. epitaxné vrstvy natavené na bázu wafrov (200/300 mm), priestor pre tvorbu viacvrstvových štruktúr vo vysokointegrovaných čipoch. Siltronic využíva rôzne typy reaktorov (pancake, barrel, mini-batch) pre jednovrstvovú i viacvrstvovú epitaxiu.
- Špeciálne produkty: vrátane Ultimate Silicon™ wafrov (200/300 mm) pre najmodernejšie DRAM/NAND (s extra nízkym obsahom kyslíka); Float Zone (FZ) wafrov (200 mm) s mimoriadne čistým kremíkom pre výkonové polovodiče; a HIREF® (High Reflectivity, 100–150 mm) – extra tenké nepolírované wafre pre diskrétne aplikácie (detektory, MEMS). Produktový portfólio sumarizuje tabuľka nižšie.

| Produktový segment | Priemer (mm)  | Charakteristika a použitie                                                         |
| ------------------ | ------------- | ---------------------------------------------------------------------------------- |
| Polished wafers    | 200, 300      | Ultrahladké, vysoko rovinné wafre pre bežné CMOS obvody                            |
| Epitaxial wafers   | 200, 300      | Vrstva monokryštálu na báze wafra (viacvrstvové štruktúry)                         |
| Ultimate Silicon™  | 200, 300      | Najvyššia kvalita pre DRAM/NAND (nízky O₂, defekty)                                |
| Float Zone (FZ)    | 200           | Extrémne čisté wafre s vysokou odolnosťou, pre výkonové IGBT, MOSFET               |
| PowerFZ®           | 200           | Špeciálne FZ pre konštantný odpor radiálny profil pri výkonových súčiastkach       |
| HIREF®             | 100, 125, 150 | Tenké (100–150 µm) nepolírované wafre s nízkou mikrorovinnosťou pre diskrétne/mems |

Zdroj: produktové informácie Siltronic.

### 2\. Koncové trhy a aplikácie 

Siltronic svojimi waframi zásobuje tzv. výrobcov polovodičových čipov (tzv. IDMs a foundries). Ich produkty nájdeme v čipoch pre dátové centrá (servery, cloud), telekomunikácie (smartfóny, infraštruktúra 5G), PC/notebooky a automobilový priemysel (EV pohony). Na rozdiel od kráľovsky priamych zbraní, wafre od Siltronicu používajú polovodiče, ktoré sú základom aj pre obrannú elektroniku – bezprostredný vplyv na vojenské zbrane však firma neuvádza. Typické aplikácie zahŕňajú napr. pamäťové moduly (DRAM/NAND) pre počítače, logické a pamäťové čipy pre smartfóny, výkonové moduly pre invertory veterných turbín či EV, prípadne riadiace obvody v priemyselných zariadeniach.

### 3\. Hlavní zákazníci a zmluvy

Siltronicove wafre odoberajú najväčší svetoví výrobcovia polovodičov. Konkrétne mená spoločnosť z etických a konkurenčných dôvodov nezverejňuje. Podľa výročneho výkazu 2025 štvorica najväčších zákazníkov predstavuje asi 55 % tržieb (prvý s \~19 %, druhý 13 %, tretí 12 %). Predpokladá sa, že medzi nimi patria giganti ako Samsung, SK Hynix, GlobalFoundries, SMIC a pod., hoci Siltronic to oficiálne nepotvrdil. Medzi známe kontakty patrí napr. projekty v spolupráci s divíziou Samsung (spoločný závod na wafre v Singapure) a partnerstvá s technologickými lídrami. V minulosti je známy pokus prevzatia Siltronicu taiwanským GlobalWafers (SAS) v rokoch 2020–21 – hoci nejde o zmluvu, ukazuje význam Siltronicu na trhu.

Tabuľka známych partnerov (reprezentatívne, na základe verejne dostupných informácií):

| Partner                | Oblasť využitia    | Komentár                              |
| ---------------------- | ------------------ | ------------------------------------- |
| Samsung Electronics    | Pamäte, logika     | Spoločný 300 mm závod v Singapure     |
| SK Hynix               | Pamäte (DRAM/NAND) | Odber waferov pre polovodičové pamäte |
| GlobalFoundries / IBM  | Logické obvody     | Odber waferov pre vývoj v USA/Ázii    |
| SMIC (Čína)            | Logické obvody     | Čínsky IDMs (postačuje len odhadovať) |
| Ostatní (napr. Micron) | Pamäte             | Pravdepodobní menší výrobcovia        |

Podrobnosti konkrétnych kontraktov Siltronic nezverejňuje; informácie vychádzajú z verejne známych fúzií a partnerstiev.

### 4\. Tržby a rozdelenie predaja podľa regiónov

V roku 2025 bolo 76 % tržieb generovaných v Ázii, 12 % v Európe a 10 % v USA. Ázia je tradične kľúčový trh (až 73 % v roku 2024), pretože väčšina výrobcov čipov (fabri, IDMs) sídli v Ázii. Vedúcou krajinou je Čína/Južná Kórea, nasledujú Taiwanu a juhovýchodná Ázia. V Európe a Amerike Siltronic väčšinou dodáva špecializované wafre (napr. FZ v Freibergu pre európsky trh, nové plány expanzie v USA). Žiadny jediný zákazník netvorí nad 10 % tržieb (maximálne 19 %), čo znamená mierne koncentráciu (3 najväčší spoločne \~55 %). Európsky trh klesá (z 16 % na 12 %), USA sú stabilné (\~10 %).

Siltronic (konsolidované údaje) hlási za 2025 obrat \~1,5 mld. € a čistú stratu (kvôli odpisom). Od polovice 2025 do konca 2026 tlačia výsledky poklesy: 1\. polrok 2026 pokles tržieb na 628,1 mil. € vs. 674,8 mil. € rok pred. Spoločnosť oznámila, že oslabený USD (cena wafrov je v USD) a nižší dopyt po 200 mm wafroch spôsobili, že 2026 očakávajú tržby o pár percent nižšie než v predchádzajúcom roku. EBITDA margin sa udržiava okolo 20–22 %. Vlani firma vydala nové akcie (13,5 % navýšenie základného imania, jún 2026), čím posilnila bilanciu vlastným kapitálom pre rozšírenie 300 mm výroby. Akcie Siltronic (WAF.DE) zaznamenali \~30 % pokles za posledný rok v dôsledku negatívnych vyhlásení, medzinárodného spomalenia, tlaku na marže a oslabenej nálady na trhu. Analytici avizujú, že Siltronic je špekulatívny, no inštitucionálny záujem a stabilné kontrakty môžu zlepšiť perspektívu.

### 5\. Siltronic – prehľad a portfólio

Siltronic AG (bývalá dcéra Wacker Chemie, IPO 2015) je jedným z vedúcich svetových výrobcov kremíkových waferov do 300 mm. Produkty zahŕňajú polished wafers (leštené, s dopovaním B, P, As, Sb, 200–300 mm) pre univerzálne čipy a pamäte; epitaxiálne wafre (300 mm) s kontrolovanou epitaxiálnou vrstvou pre vrstvené procesory, RF a obrazové čipy; a špeciálne wafre (Ultimate Silicon™ s ultra nízkym defektom kyslíka, FZ PowerFZ® s vysokou čistotou a nízkym rezistivitou, a ultra-tenké wafre HIREF® pre detektory/MEMS s priemermi 100–150 mm). Firma vyrába wafre z kryštálov vytvorených podľa procesu Czochralski (CZ) a Float Zone (FZ), dopuje ich podľa požiadaviek a ďalej nimi leští alebo epitaxiálne upravuje.

Siltronic zdôrazňuje, že jeho wafre sú základom čipov vo všetkých bežných elektronických zariadeniach – od počítačov a smartfónov cez priemyselné stroje až po turbíny a elektrické vozidlá. Spoločnosť dodáva priamo veľkým výrobným závodom (fúzbáze), pričom jeho traja najväčší zákazníci v roku 2023 boli Infineon, Samsung a TSMC. Vlastní absolútne väčšinu výrobných kapacít pre 300 mm wafre (fabriky v Singapure, Freibergu, Portlande a Burghausene). Na druhú stranu, dopyt po 200 mm wafroch sa v poslednom roku oslabil a tlak na ceny mimo dlhodobé zmluvy bol vysoký.

### 6\. Konkurenčné výhody oproti konkurencii

Siltronic sa považuje za technického lídra v Európe a významného hráča v Ázii/USA. Medzi jeho konkurenčné výhody patrí dlhodobá know-how vo výrobe 300 mm wafrov (starostlivé riešenie FZ procesov pre vysokú kvalitu), výskumné zázemie (Wacker Chemie: výrobca ultračistého kremíka), a široké portfólio špeciálnych produktov (Ultimate, PowerFZ, HIREF). Vlastní tiež \~1 900 patentov. Veľkosť a modernita závodov (nová 300 mm fabrika v Singapure) zvyšujú jeho konkurencieschopnosť.

Hlavní globálni konkurenti sú Shin-Etsu (Japonsko), SUMCO (Japonsko) a GlobalWafers (Tchajwan), ktorí dominujú trhu 300 mm wafrov. Narozdiel od nich Siltronic napríklad nedrží vlastníctvo 150 mm (od 2025 sa zameriava len na 200/300 mm). Zatiaľ čo Shin-Etsu má najväčší podiel na trhu a mimoriadne nízke výrobné náklady, Siltronic konkuruje kvalitou (predovšetkým vo výrobe epitaxie a FZ) a flexibilitou (služby pre zákazníkov). V segmente 200 mm navyše čelí Siltronic rastúcej konkurencii z Číny. Nižšia prevádzková efektívnosť (v dôsledku vyšších nákladov v Európe) však môže byť jeho slabinou.

| Spoločnosť        | Produkty (hlavné)                                   | Silné stránky / technológie                                                                           | Poznámky                                                  |
| ----------------- | --------------------------------------------------- | ----------------------------------------------------------------------------------------------------- | --------------------------------------------------------- |
| Siltronic (DE)    | Kremíkové wafre 200/300 mm; FZ, PowerFZ, HIREF      | Technologický líder v EPI a FZ technológiách; 1 900 patentov; partnerské formy priamo so zákazníkmi   | Súsedí konkurencia z Ázie, vysoké náklady                 |
| Shin-Etsu (JP)    | Kremíkové wafre 300 mm (tiež SOI od 2004)           | Najväčšia kapacita a objem výroby; finančná stabilita; rozsiahle portfólio vrátane špeciálnych wafrov | Širší trh, ale menší fokus na zákaznícke služby           |
| SUMCO (JP)        | Kremíkové wafre 300 mm                              | Veľká 300 mm výroba; partnerstvo s TSMC (300 mm JV)                                                   | Veľký výrobca, fúzia so Siltronic neprešla (GlobalWafers) |
| GlobalWafers (TW) | Kremíkové wafre 200/300 mm (po akvizícii SunEdison) | Rozsiahla kapacita v Ázii; nízke náklady                                                              | Pokus o prevzatie Siltronic, rýchly rast výroby           |
| SK Siltron (KR)   | Kremíkové wafre 200 mm                              | Zameranie na 200 mm trh; silný v Kórei                                                                | Nepokrýva 300 mm, orientované regionálne                  |
| M\*I (Nemecko)    | Špeciálne kremíkové pláty, mikrovalcové technológie | Niche produkty pre MEMS/ optoelektroniku                                                              | Menší objem, väčší dôraz na vyleštenie povrchu            |

Zdroje: Siltronic AR a tlačové materiály, odborné analýzy.

### 7\. Dôvody poklesu ceny akcie (-30 % za rok)

Siltronic zaznamenal výrazný pokles burzovej ceny (cca –30 % Y/Y). Analytici pripisujú tento pokles viacerým faktorom: predovšetkým znepokojujúca stagnácia dopytu v segmentoch, ktoré Siltronic pokrýva. Citi Research v júli 2025 upozornil na vysoké zásoby klientov, slabú spotrebu v oblasti výkonových aplikácií a slabé rozbehnutie 150/200 mm segmentov. Spoločnosť ukončila linku na 150 mm wafre práve kvôli nízkym maržiam. Ďalším tlakom bola depreciácia dolára, ktorá v 2025 znížila EUR-príjmy (niektoré zmluvy sú v USD). Výsledky za 2025 boli slabé: tržby medziročne –4,7 % a červená účtovná ztráta \~69,2 mil. €. Okrem toho výhľad 2026 hovoril o „strednejednocifernom medziročnom poklese predaja“ a slabých maržiach, čo mohlo investorov sklamať. Celkovo, nedostatočne rýchla explózia AI trhu („AI hype“) Siltroniku takmer nezasiahla (firma je viac orientovaná na staršie čipy pre napájanie), a to v období, keď trh očakával rýchly rast.

### 8\. Riziká a obavy trhu do budúcnosti

Hlavné riziká sú globálny cyklický pokles polovodičového trhu a konkurencia z Ázie. Súčasné vysoké zásoby v spotrebiteľskej elektronike (smartfóny, PC) a v energetickej elektronike znamenajú riziko ďalšieho zníženia dopytu po wafrovi. Znižujúci sa dôraz na tradičné 200 mm wafer aplikácie (ktoré Siltronic predáva) môže spôsobiť dlhodobý prepad tržieb, ak nenadviaže dostatočný odbyt vo 300 mm segmente (napr. u výroby AI čipov). Ďalším rizikom je rastúci tlak na ceny – pokiaľ nové objednávky nebudú kryté dlhodobými kontraktami, Siltronic môže byť zraniteľný voči poklesu cien waferov. Nedávny analýza Citi upozornila aj na konkurenciu zo strany čínskych výrobcov 200 mm a 300 mm wafrov. Makroekonomické riziká (vývoj USD/EUR, energetické náklady v EÚ, obchodné tarify) tiež hrozia zvýšením prevádzkových nákladov.

### 9\. Vyjadrenia manažmentu a strategické smerovanie

CEO Klaus Buchwald (predseda predstavenstva pre 2026) i Michael Heckmeier (CFO) zdôrazňujú, že Siltronic pokračuje v plnení dlholeté misie inovácií a rozširovania 300 mm kapacít. Na jar 2026 manažment potvrdil strednodobý rast obzvlášť v dôsledku AI a elektromobility: „Artificial Intelligence is shifting demand noticeably toward 300 mm wafers... many customers are constrained by capacity bottlenecks – funnelling growth do pamäťových a logických segmentov.“ Zároveň otvorene komunikoval, že rok 2026 bude „náročný“ vďaka oslabenému doláru a zvyšovaniu výrobných kapacít zákazníkov. Manažment zdôraznil dokončenie investícií v Singapure (nové kapacity pre 300 mm) a prispôsobenie výroby trhu. Ďalšie zníženie marží v Q1 2026 potvrdilo plánované upratovanie zásob, no vedenie tvrdí, že zvyšok roka bude stabilizovaný. Zmínili tiež, že tlak konkurencie vedie k opúšťaniu 150 mm segmentu (ukončenie SD linky).

### 10\. Dividendová politika a výhľad

Siltronic má konzervatívnu politiku: po zápornom výsledku za rok 2025 (–69,2 mil. €) vedenie nevyplatí dividendy. V posledných rokoch bola dividenda skôr symbolická (ešte pred veľkými investíciami do rozšírenia). S poklesom ziskov a vysokým kapitálovým výdavkom (369 mil. € v 2025) je pravdepodobné, že dividendy budú aj naďalej minimálne. Na druhej strane, vedenie deklaruje zlepšenie cash-flow a postupné ustálenie výrobných tokov, čo by umožnilo rozmyslieť výplatu v budúcnosti. V auguste 2026 spoločnosť uviedla, že investovala kapitál do zásadných 300 mm ciest, ktoré prinesú vo výsledku rásť (nemá teda krátkodobý dôvod vyplácať akcionárom).

### 11\. Zakladateľ/insider vlastnícke štruktúry

Siltronic vznikol ako dcéra Wacker Chemie, ktorá z neho bola v minulosti aj 100% vlastníkom. Dnes Wacker (ten istý holding) drží stále 30,83 % akcií Siltronic. Ďalší veľký akcionár je taiwanská firma Sino-American Silicon (SAS, vlastník GlobalWafers) s \~13,7 %, Goldman Sachs 7,9 %, JP Morgan 6,5 %. Zhruba 69,2 % akcií je voľne obchodovateľných (free float). Zakladateľmi (formálne) sú výskumníci Wackeru, dnes však úloha individuálnych insiderov nefiguruje – prevládajú inštitucionálni investori (banky, fondy).

| Akcionár                    | Podiel vo (%) | Typ                                    |
| --------------------------- | ------------- | -------------------------------------- |
| Wacker Chemie AG            | 30,83 %       | (pôvodný „zakladateľ“, priem. skupina) |
| Sino-American Silicon (SAS) | 13,67 %       | Taiwanská firma (GlobalWafers)         |
| Goldman Sachs Group         | 7,88 %        | Investičná banka                       |
| JP Morgan                   | 6,50 %        | Investičná banka                       |
| Ostatní (free float)        | 41–42 %       | Ostatní drobní/inštitucionálni         |

Zdroj: Siltronic – Wikipedia, aktuálny stav.

### 12\. Stratégia a investičné scenáre (bull/base/bear)

Siltronic sa proti tlakom trhu bráni pokračujúcimi investíciami do 300 mm kapacít a so štandardizovaním výrobných procesov, aby znížila náklady. Firma optimalizuje produkciu – odstraňuje neefektívne linky (150 mm) a prispôsobuje zamestnanosť (dočasné znižovanie zmien) tak, aby výroba korešpondovala s dopytom. Spoločnosť tiež sleduje nové príležitosti v rámci AI (nie priamo čipy, ale senzory či power-elektronika v data centrách).

- Bull case: Rýchly nástup éry AI a pokročilých čipov (nanometrové procesy, 300 mm wafre) by výrazne zvýšil dopyt po podkladoch. Siltronic by využil kapacity novej 300 mm fab \[päte OK\]. Zavedenie výrobnej linky pre 300 mm v USA (plánované) by ešte viac diverzifikovalo trh. Siltronic by si v tomto scenári mohol udržať marže a dostatočný zisk na obnovenie dividend.
- Base case: Celosvetová spotreba wafrov mierne rastie (\~5 %/rok). Dopyt sa presúva na 300 mm (logic/memory) – tu je Siltronic silný, ale kapacita zákazníkov je limitovaná. Vo výkonných segmentoch (auto) sa trh čistia zásoby a znovu sa rovnováha v roku 2026/27\. Zisky rastú postupne s tým, ako sa dokončí fáza investícií. Ak AI trend stabilizuje (nie extrémny boom), Siltronic ťaží z vysokého podielu na trhu power waferov a rastie s ohľadom na priemerné trhové tempo.
- Bear case: Dopyt zostáva slabý v segmentoch, kde Siltronic predáva (smartfónová a EV elektronika), kým konkurenčné ceny (najmä z Ázie) klesajú. Prebytočné kapacity (zásoby + výrobcovia expandujú) tlačia na zníženie cien. Siltronic „doklinal“ poslednú 150 mm továreň, ale naďalej bude časť kapacity nevyužitá, čo spôsobí ďalšie straty. Výsledkom je strata investorov a konsolidácia – potenciálne ďalší privatizačný pokus / obchodný reťezec s väčším hráčom (ako GlobalWafers) čím dlhšie trh stagnuje.

## Záver

Siltronic aj Soitec majú silnú pozíciu vo svojich segmentoch, avšak čelia rozdielnym ekonomickým tlakom. Siltronic – ako tradičný výrobný koncern – bojuje s celosvetovými fluktuáciami a s konkurenciou Asie, pričom stabilitu poskytujú dlhodobé partnerstvá. Soitec profitoval na špecifickej pozícii v rýchlo rastúcich oblastiach (photonics, FD-SOI), no musí efektívne alokovať svoje kapacity (namiesto drahých nových fabrík). Budúcnosť oboch firiem bude závisieť od toho, ako rýchlo dokážu inovovať a zároveň udržať marže v konkurenčných trhoch.

**Upozornenie:** Informácie v tomto článku majú iba informatívny a vzdelávací charakter a nepredstavujú investičné poradenstvo, finančné odporúčanie ani ponuku na nákup či predaj akýchkoľvek cenných papierov podľa platnej legislatívy. Historické cykly a minulá výkonnosť akcií nie sú zárukou budúcich výnosov. Investovanie na trhoch je spojené s rizikom straty kapitálu. Pred investovaním vykonajte vlastný výskum. Prípade potreby sa poraďte s licencovaným finančným alebo daňovým poradcom.